8 Aralık 2016 Perşembe

İSRAF, İMAM HATİPLERDE HARAM SAYILMIYOR MU?

Yeni Şafak yazarı Hayrettin Karaman'ın İmam Hatip okulları hakkındaki 24 kasım tarihli yazısını okudum ve yazıda verdiği rakamları doğru kabul ederek bir hesap yaptım. 

Yaptığım hesaba geçmeden evvel şunu belirteyim ki, imam hatip okullarına karşı değilim. Bu ülkede yaşayan ve vergi veren herkesin evladına arzu ettiği şekilde eğitim aldırma hakkı olduğuna inanıyorum. Nasıl batılı yaşam tarzını benimseyen bir kişi evladını yabancı isimli  okullara (ki hepsi özel, dünyanın parasını veriyorlar) gönderebiliyor, islami yaşam tarzını benimseyen birisi de evladını bu yönde eğitim alacağı bir okula (ki büyük çoğunluğu devlet okuludur, bedavadır) gönderebilmelidir. 

Halkın büyük kısmı ise çocuğunu laik ve milli eğitim anlayışına uygun eğitim veren okullara gönderiyor. Veliler çocukları iyi eğitim alabilsin diye daha ana sınıfında okul ve öğretmen arama telaşına düşüyor, adrese göre kayıt sistemi olduğundan eğitimin daha iyi olduğuna inandığı okula çocuğunu verebilmek için ciddi kayıt paraları ödüyorlar. Sonrasında TEOG'a hazırlık dönemi ve iyi bir liseye kapak atabilme yarışı başlıyor. 
  
Bu okullarda  sınıf mecutları 35-40'ın altına düşmüyor. Toplam öğrenci sayısı da 1000 civarında oluyor. çocukların yarışarak %1-%2 ile girdiği anadolu liselerinde sınıf mevcutları 30 dan 35'e, bu yıl da 40'a çıkartıldı. Öğrenciler sınıflarda üst üste, öğretmenler sınıfın birinden çıkıp diğerine girmekten helak.  Ortalama 1000 öğrencinin okuduğu bu okullara devlet temizlik için bile hizmetli vermiyor, çocuklarımızın temiz ve konforlu bir ortamda eğitim alabilmesini sağlamak işi biz velilere düşüyor. Okula yaptığımız bağışlarla öğrencilerin kırık sıraları değişiyor, tuvaletlere sabun ve kağıt havlu konulabiliyor vs.

Bu kadar malumattan sonra  gelelim yaptığım hesaba. Yazıda verilen bilgilere göre 2016-2017 eğitim yılında toplam 4183 adet imam hatip ortaokulu ve lisesi var, ve bu okullarda okuyan toplam 1,178,910 öğrenci var. Bu verilere göre okul başına öğrenci sayısı 281.  Rakamda hata olduğunu sanmıyorum, zira yakın çevremde velilerin rızası hilafına imam hatipe dönüştürülen iki okulun öğrenci sayısı bu rakamın da altında. Liselerin boş kontenjan rakamları da ortada. Burada bir kaynak israfı yok mu sizce de? Bir tarafta öğrencilerin talep fazla olduğu için üst üste eğitim gördüğü tıklım tıkış okullar, diğer tarafta  kapasitesinin ancak 1/3'ünü doldurabilmiş, gerisi heba olan  imam hatipler. 

Sonra öğrenci çekebilmek için bütün devlet okullarına asılan  "haydi çocuklar imam hatibe" yazılı janjanlı pankartlar, cazip kılınmaya çalışılan fiziksel koşullar. Mesela  biz okul servisine dünya para öderken, bahsettiğim bu iki okuldaki (diğerlerini bilemem) servisler bedava. oraya çocuğunu gönderen arkadaşımdan edindiğim bilgiye göre okula bağışta filan da bulunmamışlar. her öğlen çocuklarına bedava yemek de çıkıyor (ben ayda 190 TL yemek parası ödüyorum). İmam hatipte herşeyin en yenisi en temizi bedavadan sunuluyor. Biz her seferinde elimizi cebimize atıyoruz.

Ben bu ülkenin vatandaşıyım yıllardır çalışıyor ve devletime en yüksek kademeden vergimi ödüyorum. Benim vergimle devletin, laik eğitim almak isteyen benim çocuğuma pis ve kalabalık bir okul sunarken, dini eğitim almak isteyene bütün imkanlarını seferber etmesi dinimizce hak mıdır? yaklaşık 800-1000 öğrencinin eğitim alabileceği okulda 281 öğrencinin eğitim alması israf değil midir?

Dinimizde kul hakkı ve israf haram mıdır, değil midir?

Hayrettin Karaman, Siz benim bu sorularıma cevap verebilecek kadar hakkaniyet sahibi bir mümin misiniz, yoksa tarafgir bir yazar mı?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder